V jeden pekný septembrový víkend sme sa vybrali spolu s CK Satur Travel na dovolenku. Ono to ani nebola tak dovolenka, ako skôr výlet. Ale keďže sme tento rok ešte na dovolenke neboli, tak preto dovolenka (uvádzam to iba preto, aby bolo jasno). Ale k veci…

Program a pokyny prišli včas. Tu ich máme:

Sprievodca: p. Robert Sládek

Ubytovacie zariadenie:

HOTEL OLYMPIA, Axamer Lizum 2, A – 6094 Axams
Tel. +43 / 5234 / 65285, Fax: +43 / 5234 / 65686

http://www.hotel-olympia-axams.at/

Stravovanie:
Raňajky : bufetový stôl, Večera: 3-chodové servírované menu

PROGRAM:

  1. deň – Odchod zo Slovenska v skorých ranných hodinách, v poludňajších hodinách návšteva malebného horského mestečka Zell am See rozprestierajúceho sa na západnej strane jazera Zeller See, pokračovanie k najvyšším vodopádom Európy – Krimmel, ktorých voda padá v troch kaskádach z výšky 380 m, odchod na ubytovanie, fakultatívne večera.
  2. deň – Raňajky, prehliadka impozantného stredovekého zámku Ambras, bývalý symbol tirolskej moci a slávy. Odchod na Berg Isel – ZOH (1964, 1976), odkiaľ sa naskytá úžasný výhľad na celý Innsbruck, výjazd lanovkou k skokanskému mostíku ZOH, pokračovanie na prehliadku Innsbrucku, hlavného mesta Tirolska, ktorého skvostom je strecha s 2 567 zlatými škridľami, návrat na ubytovanie, fakultatívne večera.
  3. deň – Raňajky, odchod do „krištáľového sveta Swarowski“, unikátneho múzea, v ktorom môžete obdivovať najväčší brúsený krištáľ na svete (300 tisíc karátov) ako aj 11 m vysokú krištáľovú stenu tvorenú niekoľkými tonami blyštiacich sa polodrahokamov, podľa časových možností pokračovanie údolím rieky Inn k renesančnému zámku Tratzberg, v minulosti významnej pohraničnej pevnosti strážiacej kráľovstvo Andechs pred Bavormi, návrat na Slovensko v neskorých večerných hodinách (cca 21:30 h).

Je štvrtok večer a ja nastavujem budíky 🙂 Škoda by bola zaspať. Ráno sme sa prebudili celkom čulí možno aj z týždňovej žalúdočnej nervozity. Umyť, obliecť, pobozkať deti a ideme.

Cesta busom ubiehala celkom v pohode, až na malé výstrelky spolucestujúcich, ktorí si pri chorobe ešte stále nevedia poradiť a je im ľahšie kašlať na ostatných, ako sa o seba riadne postarať a vybaviť sa potrebnými liekmi. Alebo iných spolucestujúcich ktorí zas na opak neboli chorí, ale báli sa, že zahynú od hladu a tak si pre istotu zabalili na cestu celý obsah chladničky vrátane zaváraných uhoriek a iných až príliš aromatických pochutín… to je smiešne. Vždy hovorím „treba rozmýšľať a brať ohľad aj ostatných“. Našťastie toto bolo pre nás jediné negatívum počas celého zájazdu.
Prvá zastávka bola tak v jednej štvrtinke cesty na tých príjemných rakúskych odpočívadlách. Pri pohľade kde koľvek mi vždy mi príde na um otázka „prečo to aj my tak nevieme“. Od revolúcie prešlo už pekných pár rôčkov ale zmeny u nás sú minimálne. A také sme si robili nádeje. Druhá cik zastávka bola pred mestečkom Zell am See.  Mestečko pôsobilo okúzľujúco a pokojne. Na hlavnom námestí nás privítali tirolskí ľudový hudci. Pánovi sprievodcovi až s detskou radosťou poskočilo srdce, že nám môže dopriať takúto atmosféru. Na námestí bol typický trh s pochúťkami, od ktorých sa ťažko odchádzalo. Zdalo sa, akoby všetky vraveli „ochutnaj aj mňa“ No a po niekoľko hodinovom cestovaní, nám prišla vhod aj prechádzka po promenáde pri jazere Zeller See.

Ďalšia zastávka – vodopády Krimml – oplatilo sa vidieť. Tu už nie je čo komentovať… treba isť, nasávať a dýchať. 

Príjemne unavení večer sme sa ubytovali v hoteli  OLYMPIA v Axamer Lizum.  Panoráma hôr, do ktorej je vsadený hotel ohromila určite každého. Spalo sa tak dobre, že sme zaspali aj raňajky. Našťastie busík sme stihli. A urobili sme dobre. Čakala nás malebná olympijská dedinka Iglsležiaca pod majestátnym Patscherkofel (1905 m n.m.).  Po nej následovala návšteva stredovekého zámku Ambras,  ktorý bol rezidenciou arcivojvodu Ferdinanda II. Tento veľký zberateľ, vybudoval v dolnej časti zámku sieň umenia a neobyčajných vecí. Tak tiež Španielsku sálu s portrétmi tirolských vladárov a viacero zbrojárskych miestností. Na horných poschodiach sa nachádza galéria portrétov Habsburgovcov, z ktorých na posledných obrazoch sú napríklad Mária Terézia – ako mladá dáma, jej sestry a ich otec.

Po prehliadke zámku sme sa odobrali na návštevu ďalšej dominanty. Olympijského skokanského mostíka Bergisel. Prvý krát som videl z blízka skokana na lyžiach, ktorý tam práve trénoval (myslím, že asi atrakciu pre turistov nerobil, to by bolo naozaj rizikové povolanie).

Na koniec pekného dňa sme si nechali mesto Innsbruck. Krásne historické mesto…

Nedeľa
ráno – raňajky sme stihli. Rakúska pohostinnosť nepozná hraníc. Na rade je krištáľový svet – Swarovski. Nachádza sa v jednoduchom alpskom mestečku Wattens, ktoré sa stalo pôsobiskom Daniela Svárovského, keď v Čechách nenašiel vhodné podmienky pre svoj podnik.

Posledná zastávka nebola v nijakom prípade len do počtu. Zámok Tratzberg má pozoruhodnú renesančnú výzdobu, ku ktorej patrí aj 46m dlhá nástenná maľba s vyobrazením 148 príslušníkov habsburského rodu. A to je iba jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré tu môžete zhliadnuť.

Nedeľa bola aj deň odchodu a tak papa Tirolsko, papa Alpy, papa Austria…
…dovolenku sme si užili a hor sa do práce. Veď práca šľachtí! No a v konečnom dôsledku chceme poďakovať aj pánovi sprievodcovi Róbertovi Sládekovi za jeho výkon pri sprevádzaní do ktorého vložil kus srdca. Ďakujeme

Fotogaleria tu.